SZYBKI KONTAKT
501 37-09-09

uszczelki

Trudno wyobrazić sobie nowoczesną technologię okienną, drzwiową czy motoryzacyjną bez wymyślonych przed wieloma laty starych dobrych uszczelek. Należy jednak mieć świadomość, że wraz z rozwojem technologii rozwinęła się także technika produkcji uszczelek, rozszerzając znacznie pole ich zastosowania.

 

Uszczelki gumowe, silikonowe i inne

Uszczelki stosowane są praktycznie wszędzie. Zarówno w instalacjach wodno-kanalizacyjnych, grzewczych, a także z powodzeniem znajdują zastosowanie w motoryzacji. W zależności od miejsca i przeznaczenia wyróżniamy uszczelki gumowe, silikonowe oraz wiele innych, a dzielić możemy je również ze względu na typ.

Uszczelki okienne i te stosowane w szybach występują w formie samoprzylepnej lub jako gumowe profile. Ze względu na różnorodność okien wyróżniamy uszczelki do okien drewnianych oraz z PCV. Zadaniem takich uszczelek jest nie tylko niedopuszczenie do przedostawania się wody do pomieszczenia w przypadku silnych opadów czy utrzymywania odpowiedniej temperatury, ale również izolacji akustycznej.

Podobną funkcję spełniają uszczelki mocowane w drzwiach – domowych, samochodowych, garażowych oraz wielu innych. Wybór materiału do produkcji takich uszczelek jest ściśle uzależniony od specyfiki pomieszczenia – inne uszczelki dobiera się do drzwi od sauny, garażu czy chłodni, jeszcze inne do domu czy mieszkania.

Specjalne uszczelki – szczotkowe i krawędziowe

Bramy garażowe z reguły zaopatrzone są w uszczelki szczotkowe, skutecznie chroniące przed przedostawaniem się do pomieszczenia pyłu, kurzu itp. Dodatkowo pełnią funkcję skutecznej izolacji akustycznej.

Specjalne uszczelki krawędziowe stosuje się z kolei w wąskich miejscach łączących ze sobą poszczególne elementy (np. rury w syfonie lub baterii łazienkowej), zapobiegając tym samym ich przeciekaniu. Innym rodzajem niestandardowych uszczelek są te stosowane przy montażu szyb, szaf czy w profilach mebli kuchennych. Z reguły są one wykonane z miękkiego, nie rzucającego się w oczy tworzywa.