SZYBKI KONTAKT
501 37-09-09

uszczelki

Nieszczelne okna mogą okazać się naprawdę sporą uciążliwością, szczególnie w sezonie grzewczym. Jeśli okno pozostaje nieszczelne, to temperatura w pomieszczeniu będzie spadać, a tym samym zwiększa się nasze zapotrzebowanie na energię cieplną, co oczywiście sprawia, że koszty ogrzewania rosną. Jedynym sposobem na zapewnienie sobie stuprocentowej pewności, że nasze okna są uszczelnione prawidłowo, jest ich uszczelnienie.

 

Okna - drewniane czy PCV?

Uszczelki stosowane są praktycznie wszędzie. Zarówno w instalacjach wodno-kanalizacyjnych, grzewczych, a także z powodzeniem znajdują zastosowanie w motoryzacji. W zależności od miejsca i przeznaczenia wyróżniamy uszczelki gumowe, silikonowe oraz wiele innych, a dzielić możemy je również ze względu na typ.

Uszczelki okienne i te stosowane w szybach występują w formie samoprzylepnej lub jako gumowe profile. Ze względu na różnorodność okien wyróżniamy uszczelki do okien drewnianych oraz z PCV. Zadaniem takich uszczelek jest nie tylko niedopuszczenie do przedostawania się wody do pomieszczenia w przypadku silnych opadów czy utrzymywania odpowiedniej temperatury, ale również izolacji akustycznej.

Podobną funkcję spełniają uszczelki mocowane w drzwiach – domowych, samochodowych, garażowych oraz wielu innych. Wybór materiału do produkcji takich uszczelek jest ściśle uzależniony od specyfiki pomieszczenia – inne uszczelki dobiera się do drzwi od sauny, garażu czy chłodni, jeszcze inne do domu czy mieszkania.

Uszczelki dopasowane do okien

Bramy garażowe z reguły zaopatrzone są w uszczelki szczotkowe, skutecznie chroniące przed przedostawaniem się do pomieszczenia pyłu, kurzu itp. Dodatkowo pełnią funkcję skutecznej izolacji akustycznej.

Specjalne uszczelki krawędziowe stosuje się z kolei w wąskich miejscach łączących ze sobą poszczególne elementy (np. rury w syfonie lub baterii łazienkowej), zapobiegając tym samym ich przeciekaniu. Innym rodzajem niestandardowych uszczelek są te stosowane przy montażu szyb, szaf czy w profilach mebli kuchennych. Z reguły są one wykonane z miękkiego, nie rzucającego się w oczy tworzywa.